Frivilligcentre i Vejle Kommune             Børkop          Egtved          Give          Jelling          Vejle

 

Velkommen       Frivilligcenter Jelling      Oversigt over frivilligt arbejde       Frivilligrådet       Senior     Aktuel orientering     Links

.
--

 

Billard på Højagercentret

Blomsterbinding

Bridge for seniorer

Børns fælles haver-dyrskuer

Fitness-centret, Gormshallen

Frivillige asylvenner

Gudstjeneste

Højagercentrets vennekreds

Håndarbejdscafeen

Idræt i dagtimerne

It-klubben

Jelling folkedansere

Jellingegnens seniorklub

Krocket på Højagercentret

Kræftens bekæmpelse

Ledsage-og støtteordning

Lungetræning

Patchwork

Petanque, Højagercentret

Polioforeningen

Red barnet-projekt børnetøj

Røde Kors besøgstjeneste

Røde Kors telefontjeneste

Røde Kors vågetjeneste

Sang og oplæsning, Højagercentret

Senioridræt og samvær under JFS

Seniorkor

Ud at gå

Værktøjskassen

Whist

 

 

 

 

 

 

               .  

 

Frivilligt socialt arbejde i Jellings lokalområde – marts 2018.

Kontaktpersoners adresse og e-mail anføres første gang på listen.  

 

                                                                 Kontaktperson

Billard på Højagercentret Ernst Hoffmann, Højager 57 75871966
  hoffmann@jellingnet.dk   
     
Blomsterbinding, Højagercentret Ellen Margrethe Nielsen, Mølvangvej 78 75871335
  e.m.nielsen@hotmail.dk   
     
Bridge for seniorer, Seniorhuset Otto Pilgaard, Bakkedraget 48 75871523
  ottopilgaard@jellingnet.dk   
     
Børns fælles haver/dyrskue Otto Pilgaard, Bakkedraget 48 75871523
  ottopilgaard@jellingnet.dk   
     
Fitnesscentret, Gormshallen Jesper B. Jensen, Skovgade 13 22250135
  jesbjerg1@gmail.com   
     
Frivillige asylvenner Britta Bitsch, Hvesager 47 51419443
  britta@jellingnet.dk   
     
Gudstjeneste, Højagercentret Margit Hoffmann Højager 57 75871966
  hoffmann@jellingnet.dk   
     
Højagercentrets vennekreds Ida Aggerholm, Tværvej 1 75871386
  arneaggerholm@gmail.com   
     
Håndarbejdscafeen, Højagercentret Grethe Møller, Mølvangvej 16 75871311
  Dora Rasmussen, Højager 135 75871386
  spr@jellingnet.dk   
     
Idræt i dagtimerne, Gormshallen Anne Ladegaard, Feldmosevej 2 75873631
  ajpl@fibermail.dk  40453689
     
IT-klubben, Højagercentret Ole Nielsen, Højager 50 75871493
  o.nielsen@jellingnet.dk  61791493
     
Jelling folkedansere, Seniorhuset Inga Sørensen, Klintevej 20, 7100 Vejle 75823013
  ingasrnsn@gmail.com  23860500
     
Jellingegnens seniorklub, Seniorhuset Torben Hansen, Nyvej 10 75871359
  annetorben@tdcadsl.dk   
     
Krocket på Højagercentret Ernst Hoffmann, Højager 57 75871966
  hoffmann@jellingnet.dk   
     
Kræftens bekæmpelse Lone Højrup, Mølvangvej 52 20942354
  Lone.højrup@ofir.dk   
     
Ledsage-og støtteordning FrivilligCenter Jelling 21175451
  jelling@frivejle.dk  
  Mette Rahbek, Højager156 27216013
  mette.rahbek@outlook.dk  
     
Lungetræning, Højagercentret Carsten Malberg, Nordvangen 16, 7173 Vonge 24438606
  malberg08@gmail.com   
     
Patchwork, Højagercentret Henny Svendsen, Højager 116, 7300 Jelling
svendsenhenny@gmail.com
Esther Pedersen, Hvesager 20A, 7300 Jelling
esther.hvesager@gmail.com
24819218

60656148
     
Petanque på Højagercentret Ernst Hoffmann, Højager 57 75871966
  hoffmann@jellingnet.dk   
     
Polioforeningen Alice Nielsen, Højager 50 75871493
  a.nielsen@jellingnet.dk   
     
Red Barnet-projekt børnetøj, Højagercentret Inge Stokholm, Tornager 2 30290605
  inge@stokholm.dk   
     
Røde Kors Besøgstjeneste Margit Hoffmann Højager 57 75871966
  hoffmann@jellingnet.dk   
     
Røde Kors Telefontjeneste Gudrun Møller, Østervænget 12 75871431
  gkm@jellingnet.dk  
     
Røde Kors Vågetjeneste Gertrud E. Larsen, Højager 124 98676215
  ger.eli.larsen@gmail.com   
     
Sang og oplæsning, Højagercentret Gudrun Thomsen, Skråningen 4 75871929
  gudrun.thomsen@jellingnet.dk   
     
Senioridræt og Samvær, under JFS, Gormshallen Christen Lykkebo, Rosenvold 35 75871687
  lykkebo-nielsen@jellingnet.dk   
     
Seniorkor, Højagercentret Midlertidig stoppet  
     
     
Ud at gå, fra Højagercentret Ernst Hoffmann, Højager 57 75871966
  Otto Pilgaard, Bakkedraget 48 75871523
  Arne Aggerholm, Tværvej 1 75871386
  Aggerholm@jellingnet.dk   
     
Værktøjskassen Frivilligcenter Jelling 21175451
  Nis Bruun, Bakkedraget 29 54941588
  signeb@jellingnet.dk   
     
Whist på Højagercentret Grethe Mogensen, Højager 48 1 75872113
  hjem.jel.dk@dlgtele.dk   
     
For yderligere oplysning Frivilligcenter Jelling, Sundhedshuset, Ringvejen 1 21175451
  jelling@frivejle.dk   
  www.frivilligcenterjelling.dk   
     
  Der er telefontid hver torsdag kl. 15.30-17.30, og er åben efter aftale.  
     
Hvis du får nyt telefonnr., e-mail, eller ny adresse, venligst meddel det til Nis Bruun  54941588

.

 

             Frivilligcenter Jelling    Tlf:21175451               Hjemmeside: www.frivilligcenterjelling.dk